top of page

Doğumun Başladığını Nasıl Anlarım? Doğumun Başladığını Gösteren İşaretler.

Anne adayları doğum öncesinde bazı doğum belirtileri gösterir. Ancak bunların bazıları doğumunuza çok az zaman kaldığını kesin olarak işaret eder. Bu işaretleri anneler bilmeli ve doğum için hazırlıklar tamamlanmalıdır. Doğum için iyi hazırlığın dinlenmek olduğunu hatırlatarak şimdi işaretlerin neler olduğuna bakalım.Doğumun başladığını gösteren işaretler
Doğum belirtileri

1.Hafifleme

Doğum başlamadan 10-15 gün önce hafifleme hissi olur. Bebek artık doğum kanalına inmeye başladığı için karnınızdaki baskı azalır. Hamilelik boyunca şikayet edilen solunum sıkıntısı sona erer. Önemli nokta bebek doğum kanalına girdiği için hareketleri azalmasıdır. Bu gayet normal bir durumdur. Anne nefes almada rahatlık yaşarken çok sık idrara çıkma, ayaklarda ödem, bacak krampları şikayetler ile karşı karşıya gelebilir. Sol yana yatmak bebeğe daha fazla oksijen gitmesi açısından bu aylarda önem taşır.2. Nişane

Artık rahim ağzı bebeğin doğmasını sağlamak için yumuşamaya başlar. Bunu olgunlaşan meyvenin artık yumuşamaya başlamasına benzetebiliriz. Bebeğiniz doğmaya hazırdır ve rahim olgunlaşmıştır. Hamilelik boyunca bebeği koruyan rahim ağzındaki tıkaç dışarı atılır. Hafif kanlı, sümüksü bir yapıya sahip olan tıkaca nişane denir. Nişaneyi gördüğünüzde bilin ki 24-48 saate doğumunuz başlayacak.

3. Suyun Gelmesi (Membranların Açılması)

Amniyon sıvısı olarak adlandırılan bebeği koruyup gelişmesini sağlayan sıvının dışarı atılmasına memranların açılması denir. Suyun gelmesi olarak adlandırdığımız bu durum genellikle doğum başladıktan sonra görülse de doğumunuz başlamadan da gerçekleşebilir. Suyunuz geldikten sonra 12-24 saat içinde doğumun başlaması beklenir. Gebe bu durumu idrarını yapıyor hissi olarak algılar. Suyun gelmesi damla damla olabileceği gibi çok yoğun şekilde de olabilir.

4. Doğum Öncesi Ani Enerji Yüklenmesi

Anne adayları doğum başlamadan 24-48 saat önce çok enerji dolu olurlar. Bunun sebebi plasentadan salgılanan hormonlardır. Gördüğünüz gibi bedeniniz doğumu yapabilmeniz için elinden geleni yapıyor. Bu enerjiyi ev temizliği gibi işlerde harcamayın derim. Arkanıza yaslanıp iyice enerji depolayın ki doğumda daha güçlü durabilesiniz.

Bunların yanında;

  • Bel-sırt ağrısı

  • İshal, bulantı-kusma gibi sindirim sistemi sorunları

  • Kilo kaybı da görülebilir.

"Sevgili anne adayı;

Bedeniniz hamileliğiniz boyunca bebeğinizi büyüttü. Onu büyüttüğü, ihtiyaçlarını karşıladığı ve gelişimini sağladığı gibi doğumda da ne yapacağını iyi biliyor. Bu sebeple bedenine güvenmelisin. Kendini doğuma anına teslim ettiğinde her şey senin için daha kolay olacak."
34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page