top of page

Pandemide Anne Olmak

Güncelleme tarihi: 12 May 2021

Hayatımız bir virüsün dünyaya hızla yayılması ile çok değişti. Her gün yeni yeni kararlar, hastalıkla ilgili yeni bilgiler, hastalığa yakalanma korkusu derken kaos oluştu. Bazıları "gezmek, tozmak, hava atmaktan böyle bir şey başımıza geldi. Hekes iç dünyasına döndü, oh ne güzel oldu." dese de annelerin böyle düşündüğünü sanmıyorum.

Çocukları okula, kreşe gönderip evde kafa dinlemek, kimse yokken rahatlıkla dip bucak temizlik yapmak için paha biçilemez fırsatların hepsi kaçırıldı.

Kafayı yememek için uğraşmak
Pandemide anne olmak

Çalışan anneler için de durum böyle. Okulda yorulan çocuklar akşam yemeğinden sonra sızdıklarında rahat bir nefes alıp bilgisayarın başına geçip kariyer basamaklarını tırmanmaya çalışırken bir türlü düzen oluşmayan evde çaresiz kaldılar. Üstelik çocuklar okul için gittiğinde evde kalan her şey yerli yerinde durabiliyordu.

Nasıl bir içe dönüş macerası ki bu pandemi? Yapmayın... Etmeyin... İçe değil ev işlerine dönüş diyebiliriz. Sürekli mutfakta atıştırmalık hazırlamak, sonra döke saça yedirmek, dağılanları toplamak, yere dökülenleri süpürmek, çocukların üstünü değiştirmek... Daha sofradan kalkmadan sonra ne yiyeceğiz sorunsalına yanıt aramaya çalışmak.

"Çocuklarla evde daha çok zaman geçiren çocuklar çok mutlu." manşetleri hiç samimi gelmiyor. Çünkü anneler çocukların enerjisine yetişemiyor. İstediğiniz kadar etkinlik yapın ve lütfen gerçekçi olun. Her etkinliğin ardından arta kalan kağıt kırpçıklarını toplayan, halıya damlayan boya lekeleri çıkarmak için ovalayan kim acaba? Etkinliği yarım bırakıp tabletini eline alan çocuğunuza ya sabır çekerek bakıp, hadi yarım kalmasın diye tamamlayıp sosyal medyada paylaşan anneler, sizi anlıyorum.

Annelerin yaşam döngüleri çok yoğun ve karmaşık. Evde kaybolan eşyalardan tutun da yemek-temizlik-çocuk bakımına kadar çok geniş sorumlulukları var. Kendine zaman ayıramayacak kadar yoğun geçen günler zorlu. Eskiden parka giderek enerjisini atan çocuklar evde duvarlara tırmanıyor. Hafta sonu kahvaltısında çocukları doğaya salıp rahat nefes alma günlerinin bittiği zaman dilimidir, pandemi. Evde zıplayan çocuklara komşudan "gürültü yapıyor!" uyarısı da gelirse işte sigortaların atma zamanı gelmiştir.


***

"Sarı bezlerin elden düşmediği pandemi döneminde kafayı yememek için çaba sarf eden anneler... Hepimiz zor günlerden geçiyoruz. Her gün mutlaka arkanıza yaslanıp bir kahve molası vermeyi ihmal etmeyin. Sürekli evi toparlamak yerine bir zaman çizelgesi yapın. Örneğin evde saat 16:00'a kadar her şey serbest. Saat 16:00'dan sonra 1 saat evin toparlanmasına vakit ayırın.

Kendinize çok iyi bakın. Çünkü iyi hisseden anneler olmadan sağlıklı çocuklar yetişmez."

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page