top of page

Vajinal Ekim (Vaginal Seeding) Nedir?

Sezaryen doğum doğru zamanda uygulandığında hayat kurtarıcıdır. Ancak sağlıklı bir gebelik geçiren anne adayı normal doğumu gerçekleştirebilecek fiziksel engeli yoksa normal doğum en sağlıklı seçenektir. Sezaryen büyük bir operasyondur ve ciddi riskler içerir..

Evet sezaryen gerçekten büyük kurtarıcı ancak günümüzde gereksiz yere uygulanıyor. Sezaryen artışları ile bu yöntemle doğan çocuklarda allerji, astım, obezite ve metabolik-bağışıklık sistemi hastalıklarında artış görüldü. Bu durum bebeğin doğum kanalındaki mikrobiyotaları alamamasıdan kaynaklandığı öngörülüyor.

.

Son yıllarda sezaryen ile doğan bebeklerin doğum kanalındaki mikrobiyotaları alması için yöntem geliştirildi. "Vaginal seeding" adı verilen bu yöntem, gazlı bezin doğum kanalına yerleştirilip bir saat bekletilmesi esasına dayanıyor. Sonrasında bu gazlı bez bebek doğar doğmaz bebeğin özellikle burun ve dudak olmak üzere 15 saniye boyunca cildine sürülüyor. Türkçeye "vajinal ekim" olarak adlandırabileceğimiz bu yöntem annede hpv, vajinal siğil, HIV gibi hastalıkların bulunması durumunda uygulanmıyor.

.

Peki doğumdan sonra bebeğin anneden mikrobiyota alması için vajinal ekim dışında neler yapılabilir? Elbette bol bol tentene temas. Bol bol emzirme. Anneler yoğurt, turşu gibi fermente gıda tüketir ise mikrobiyotaların süte geçişi sağlanır. Özellikle sezaryen ile doğum yapan anneler bebeğiyle daha fazla temas halinde olmalıdır ve mutlaka emzirme sağlanmalıdır. Böylece bebeğin bağışıklık sistemi güçlenerek çeşitli hastalıklara karşı korunması sağlanır.

.

İhtiyacı olan annelere haber vererek onlara destek olabilirsiniz.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page