top of page

Doğumda Ağrıyı Hafifleten Masaj Teknikleri Nelerdir?


Doğumda sakral masaj

1.Sakral Masaj

Bel ile kuyruk sokumu arasındaki bölüm olan sakrum doğumda ağrının en yoğun hissedildiği yerdir. Kasılmalar başladığında sırt kısmından aşağı inen hat boyunca "V" ler çizerek hafif vuruşlar yapılması, parmak uçlarıyla ovulması, her bir omurganın bağlantı noktasına ritmik şekilde hafif bası uygulama yapılması ağrının giderilmesine veya azalmasına yardımcı olur. İki tenis topu aracılığıyla "V"ler çizerek de yapılabilir. Anne plates topuna ya da yastıklara yaslanarak çömeldiğinde, yan yattığında veya oturur vaziyette gibi istediği pozisyonlarda yapılabilir. Masaj, parmak, avuç içi, yumrukla bastırmak etkili bir yöntemdir. Kasılma aralarında masaja ara verip, kasılmalar başladığında devam edilir.

2. Omuz Masajı

Her iki el omuzların üst kısmına boyuna ve aşağıya doğru uygulanır. Bu sırada anne başını öne eğerek masaj yapılır. Tüm sırta kadar uygulanabilir.

3. Sırt Masajı

Anne yan yatırılmalıdır. Omuz çevresinde dokunarak masaj devam edilir. Omuzdan kürek kemiğine kadar duyarlı bölgelere baş parmaklar ile dairesel hareketler uygulanır.


***

"Sevgili anne adayı,

Doğum anında kasılmalara dalgalar demek daha doğru olur. Dalgalar hafif ve kısa süren uzunlukta başlayacak. Bu dalgalar zaman geçtikçe daha da büyüyecek ve uzayacak. Bebeğe kavuşma zamanınıza az bir süre kala daha sık aralıkla, daha uzun ve daha güçlü dalgalar gelecek. Bu sürede doğum destekçin masaj uygulayarak hissedeceğin ağrıyı hafifletebilir. Nefes egzersizlerinden de destek almayı unutma. Doğumuna sahip çık. seni kucaklayan her dalgaya bineceksin. Bu dalgalar aracılığıyla bebeğine kavuşacaksın."


72 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Yazı: Blog2 Post
bottom of page