top of page

HAFTA HAFTA HAMİLELİK 23 HAFTALIK GEBELİK

Sevgili anne adayı,

Bebeğinin hareketlerini hissetmek size iyi gelecek. Bir canlıyı bedeninde taşıyor olmak seni mutlu edecek. Bu ses anne olmanın en güzel duygularını yaşatacak. O büyülü anda eşinizle birlikte olmak aile bağlarınızı kuvvetlendirecek aynı zamanda eşinize babalık duygusunun temellerini attıracak. Bu nedenle hamilelik kontrolüne eşinizle birlikte gitmeye ne dersiniz?
23 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

23. hafta gün olarak hesaplandığında tam olarak 161 güne tekabül eder. Bu süre ise sizin 5 ay 10 günlük hamile olduğunuzu gösterir.


Bebeğin Gelişimi

23. haftada bebeğiniz kilosu 500 gram ağırlığındadır. Boyu ise 28-36 santimetre arasındadır. Bir greyfurt büyüklüğünde diyebiliriz.

Görme duyusunda daha fazla gelişme meydana gelen bebeğin kirpikleri ve kaşlarının oluşmaya başlar. Yüzünde gülümseme, kaş çatma veya ağzını açma gibi ifade ve yüz hareketleri de fark edilebilir. Akciğerler hızla oluşmaya devam ediyor ancak gelişmeleri için daha uzun bir süre gerekecektir. Ufak tefek nefes egzersizlerine başlayabilir. Kulak kemiklerinin gelişimi devam eder. Cildi oluşunu tam anlamıyla tamamlanmamış olup buruşuk yapıdadır.


Annede Görülen Değişiklikler Nelerdir?

Anne adaylarında gözlenen durum şüphesiz karnın büyümesidir. Bebeğin büyümesi ile birlikte karnın uzunlamasına boyutu ortalama 21-25 santimetre uzunluğundadır. Karın bölgesindeki bu büyüme anne adayının ağırlık merkezinin değişmesine neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Bu sebeple ani hareketlerden ve ağır işlerden kaçınılmalıdır. Bu değişikliğe ek olarak bazı anne adaylarında ayak ve bacaklarında ödem meydana gelebilir. Ödem olarak adlandırdığımız şişkinlik bazı kadınlarda gebelik önceki ayakkabılarını giymesinin zorlaşmasına neden olabilir. Ayakkabı değişimi zamanı gelmiştir.

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu oluşan kabızlık şikayeti oluşabilecek problemlerin en sık görülenleri arasında yer alır diyebiliriz.

Sırt, omuz ve boyun kaslarında gerilimin artması bazı kadınlarda baş ağrılarının ortaya çıkmasını sebep olabilir. Bunlara ek olarak horlama, iştahta aşırı artış, şişkinlik, diş etlerinde kanama görülür.


23 Haftalık Hamilelikte Yapılan Testler

23. haftada gerçekleştirilen ultrason muayenesinde aynı zamanda bebeğin büyüme ve gelişme özellikleri de değerlendirilir. Baş çevresi, karın çevresi ve femur kemiği (bacağın üst kısmında yer alan kemik) uzunlukları ölçerek bebeğin aynı dönemdeki bebeklere göre gelişim düzeyi incelenebilir.


Anneye Tavsiyeler

Bu haftalarda bebeğinizin tırnak ve saç gelişimi için ayrı bir önem taşır. Bu nedenle C Vitamini almanız gerekiyor. Hamileliğin başından itibaren tüketilmesi gereken bir vitamin olan C vitamini meyve olarak narenciye veya yeşil yapraklı sebzelerden sağlayabilirsiniz. Demir de hem anne hem bebek sağılığı için önemli bir vitamindir. Özellikle kan, kalp ve bağışıklık sistemi gelişimi için önemli bir yer teşkil etmektedir. Demir vitamini alabileceğiniz besinler ise; kuru kayısı, kuru üzüm gibi kurutulmuş yemişler olduğu gibi daha çok kırmızı et, balık, tavuk gibi hayvansal gıdalardan sağlanabilir.

Rahat ayakkabılar ve destekleyici çoraplar giymeye dikkat edin. Bu dönemde ayakta şişmeler (ödem) görülüyor ise daha rahat edebileceğiniz ayakkabı alabilirsiniz. Tercihiniz her zaman rahatlıktan yana kullanın:)

Uykusuzluk sorununuz varsa çay kahve tüketimini yok denecek kadar azaltmalısınız. Zaten gebelikte çok sık çay kahve tüketimi uygun değildir. İki litre su mutlaka tüketin.


Sık Sorulan Sorular:

Soru: Bebek henüz akciğer gelişimi bu aşamadayken nefes egzersizlerine başlayabildiğine göre nefes alabilir mi?

Cevap: Doğum sonrasında kadar bebekler vücut işlevleri için gerekli oksijeni plasenta aracılığı ile karşılar. Bu egzersizleri bebeğiniz doğum sonu nefes almayı desteklemek için yapar.


GÜNÜN SÖZÜ

"Bedenim benim için gerekeni yapıyor. Rahat ve kolay bir hamilelik geçiriyorum. Bebeğim sağlıkla büyümeye devam ediyor."(NOT: Bilgiler tavsiye amaçlıdır, mutlaka sağlık çalışanına danışınız.)Bakınız: 23 Haftalık Gebelik

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page