top of page

HAFTA HAFTA HAMİLELİK 34 HAFTALIK GEBELİK

Gebelik haftasında 34. hafta bebeğinize kavuşmanın çok az kaldığını gösterir. Doğum çantası hazırlıklarının yapılması gerektiği hafta da diyebiliriz. Bakalım 34. haftada sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?34 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

34. hafta gebelik, hamilelik sürecinin 8. ayına geldiğinizi gösterir.


Bebeğin Gelişimi

34 haftalık bebek kilosu ise ortalama 2140 ve boyu yaklaşık 45 cm uzunluğunda gramdır. Ortalama bir kavun kadardır diyebiliriz.

Bebeğinizin cilt altı yağ katmanı gelişmeye devam ederek daha dolgun bir görünüm alır. Vücut ısısını koruma görevi gören verniks kazeoza maddesi de kalınlaşmaya başlamıştır. Ayrıca tırnakları uzamıştır. Önceki haftalara göre biraz daha sakin olabilir. Artık anne rahmi dar gelmeye başlamıştır. Bebeğinizin hareket alanı daraldığı için ayak ve kol hareketleri daha az izlenir. Elbette gün içinde uyumadığı zamanlarda hareket ederek minik yumruk ve tekmeler atabilir. Hareket etmeye devam eder ancak hareket alanı kısıtlandığı için bu hareketler seyrekleşecektir. 34 haftalık gebelikte bebeğin ters olması olağandır. Bebeğiniz doğuma yaklaşan bu haftalarda baş aşağı da durabilir. Kısacası bebeğiniz henüz dönmediyse endişe etmeyin. Çünkü bebeklerin yüzde 96'sı 38. haftaya kadar doğum pozisyonu alacaktır. Artık erken doğum olsa bile bebeğinizin hayatta kalacak kadar gelişimi tamamlamış sayılır. Beyin hücreleri gelişmeye devam ediyor. Bu gelişme, bebeğin dış dünyadaki becerileri için önem taşır. Tüm duyuları gibi hafızası ve hatırlama yetisi gelişmektedir.


Annede Görülen Değişiklikler Nelerdir?

Büyüyen karnınız sebebiyle doğal olarak fiziksel hareketlerinizde sıkıntılara neden olabilir. Özellikle 34. hafta yatış pozisyonlarında zorlanmaların başladığı dönemdir. Bu nedenle uyku pozisyonunda sol tarafa yatmaya devam edilmelidir. Vücudunuzda şişlik ve ödem oluşabilir. Bu tür sorunlar ve kolay bir doğum için hafif egzersizler yapabilirsiniz. Kısa yürüyüşler ve çömelme hareketleri hekim tarafından kısıtlanmadığı sürece uygulanabilir.


34 Haftalık Hamilelikte Yapılan Testler

Bu hafta ultrasonda bebeğin ölçümleri, amniyon sıvısının yeterli olup olmadığına bakılabilir. Hekim önerisiyle kan ve idrar tetkiki de istenebilir.


Anneye Tavsiyeler

Bu hafta sonuna doğru hareketleriniz iyice kısıtlanacağından hastane çantanızı hazırlama zamanı gelmiştir. Çünkü büyüyen karnınız, doğal olarak fiziksel hareketlerinizde sıkıntılara neden olabilir. Hastane çantasına kendinize ve bebeğinize kıyafetler koyabilirsiniz. İçme suyunu da ekleyin. Hastanede yapılan ultrason-kan tahlili gibi evrakları da dosya şeklinde mutlaka koyun. Kesinlikle emzik-biberon koymayın. Bunun yerine iyi bir emzirme eğitimi alın.


GÜNÜN SÖZÜ "Doğumu kabul ediyorum. Anne olmayı hak ediyorum." (NOT: Yazılar bilgilendirme amaçlıdır, mutlaka sağlık çalışanına danışınız.) Bakınız: 35 Haftalık Gebelik


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page