top of page

HAFTA HAFTA HAMİLELİK 8 HAFTALIK GEBELİK

Güncelleme tarihi: 19 Kas 2021

Sevgili anne adayı,

bebeğin en hızlı gelişim dönemlerinden biri hamileliğin 8. Haftası boyunca gerçekleşir. bebeğiniz hizli bir gelişim süreci geçirirken Bebeğin hızlı bir gelişim süreci geçirirken, sizin erken gebelik belirtilerini (sık idrara çıkma, bulantı vb) şiddetlendirebilir.

8 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

7 haftalık hamilelik 1 ay 26 güne eşittir (Neredeyse 2 aylık olmak üzere).


Bebeğin Gelişimi

Bebekler 8. haftada bir fasulye tanesi boyutuna ulaşır. Boyu 15 mm, ortalama 2 gramdır. Organlarının oluşumu hızla devam eder. Diş ve damak yapısı oluşumu yeni başlamıştır. Beyin gelişimi devam ederken, sinir hücreleri birbiriyle birleşir. Bu ne anlama gelir? Beyin ve kas arasında bağlantı oluşuyor demektir. Bebeğiniz istediği zaman vücudunu hareket ettirebilir. Besin ve oksijen ihtiyacı henüz plasenta tarafından karşılanmaz. Henüz kemikleşme olmamıştır ve vücudunda sadece kıkırdak vardır. kalbi dört odalı olup atışları devam etmektedir. Nefes borusu gelişebilir. Vücudun denge merkezi olan iç kulak bu haftada oluşur. El ve ayak parmakları gelişir ancak bunlar birbirine ile bağlıdır. El ve ayaklar perdelidir. El ve ayak parmakları ilerleyen dönemlerde birbirinden ayrılacaktır.


B-hcg Değeri

7-8 haftalık gebelikte B-hcg değeri 7650-229000 mIU/mL'dir.


Annede Görülen Değişiklikler nelerdir?

Bebek henüz küçük olduğu için karın belirgin değildir. Ancak anne hafif karın dolgunluğu hissedebilir. Memelerde dolgunluk ve hassasiyet görülebilir. Bedeniniz şimdiden doğumdan sonra emzirme için hazırlığa başlıyor. Bedeniniz ne yapacağını biliyor!

Cilt kuruluğu ve sivilcelenme yaşanabilir. Tansiyon (kan basıncı) düşebilir, ani kalkışlarda baş dönmesi görülebilir. Hazımsızlık, şişkinlik, gaz problemi olabilir. Ateş basma veya ani üşüme meydana gelebilir. İştahsızlık görülmesi normal bir durumdur. Sık sık uyuma ve dinleme isteği annede görülen değişiklikler arasında yer alır.


Anneye Tavsiyeler

Cilt kuruluğuna karşı cildi gebeliğe uygun nemlendiricilerle nemlendirmek gerekir. Ayrıca duş için sabun yerine cildi nemlendiren duş jeli tercih edilebilir. Cilt kuruluğu aynı zamanda kaşıntılara sebep verir. Cildi nemlendirmek kaşıntı sorununa da çözüm olabilir. Ancak bütün bunlara rağmen kaşıntı geçmiyorsa mutlaka kadın doğum uzmanına danışınız. Ani baş dönmesine karşı oturduğunuz yerden yavaş yavaş kalkmaya çalışın. Örneğin yataktan kalkarken önce oturur pozisyona geçin, sonra yavaşça ayağa kalkın. Midede yanma ve gaz şikayetlerine karşı gazlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Sigara içmeyin veya azaltın. Gün içerisinde ağır işlerden sakınılmalı ve dinlenmeye vakit ayrılmalıdır.

8 Haftalık Hamilelikte Sık Sorulan Sorular

8 haftalık iken kanama olması normal midir?

Bu haftalarda kanama görülmesi normal bir durum değildir. Düşük başlangıcı olabileceği düşülmeli hemen hastaneye başvurulmalıdır.


(NOT: Bütün bilgiler tavsiye amaçlıdır, mutlaka sağlık çalışanına danışınız.)


Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


Yazı: Blog2 Post
bottom of page